Home Links Contact Us Eclass 中文 English Version

  Home > School Awards
 

 

 

 

 

DSE 2019
The overall passing rate of DSE 2019 is 88.1%, in which 12 subjects are higher than the average in the territory.  Students achieving the eligibility for admission to bachelor or associate degree is higher than the average in the territory.  This year, one of our students attained Level 5** in English Language, and students have admitted to different higher education institutions in Hong Kong including The University of Hong Kong, Hong Kong University of Science and Technology and The Chinese University of Hong Kong, while one of them to the Department of Aeronautics and Astronautics of Fudan University in Shanghai.

Hong Kong Schools MRT Humanoid Robot Challenge 2019
Students in Secondary One including SZE KIN LOK, LEE CHUN CHING, CHEUNG CHING TO, CHENG HO FUNG, NG CHEUK YING, LUI PUI SHUEN AUDRIS of S1B, and LAM HO YIU, NIU BAI XIANG, TANG BOHAN and WONG YAU CHU of S1C participated in the “Hong Kong Schools MRT Humanoid Robot Challenge 2019” (Hong Kong Region) in July, and awarded the 3rd Prize in “MRT Robot Obstacle Course”, while LUI PUI SHUEN AUDRIS of S1B attained the 1st Runner-up in the “MRT Humanoid Robot Boxing Competition”, who also represented Hong Kong to participate in the “6th International Youth Robot Competition (IYRC) 2019” held in Korea in August, winning the 2nd Runner-up in the Humanoid Robot Boxing Competition.

Second Class Prize in Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools (2018/19) organized by EDB

XUAN YUCHEN of S3A won the Second Class Prize in Junior Secondary Category of the Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools organized by EDB in 2019.

 

Remarkable Achievements in Inter-Primary Schools Basketball Competition Finals (Hong Kong Island – Eastern District)
Both the Boys and Girls Basketball Teams of the Primary Section successfully entered the finals of the Inter-Primary Schools Basketball Competition (Hong Kong Island - Eastern District) and won the Champion and 1st Runner-up respectively in the competitions held on March 28.

Champion of Inter-school Table Tennis Competition (Boys, Grade B)

After promoting to Division Two this academic year and having competed with the teams from schools of HK Island and Kowloon, our Table Tennis Team of Secondary Section won the Champion in the Inter-school Table Tennis Competition (Division Two - Boys Grade B) on February 24.

Highly Commended Award in the 55th Schools Dance Festival Competition - Jazz and Street Dance, Secondary Section

Students of Secondary Section attained the Highly Commended Award in the 55th Schools Dance Festival Competition - Jazz and Street Dance, Secondary Section on February 24.

Congratulation to Chan Ka Yu of S6A Attaining the Award of the Ten Eastern District Outstanding Youths 2018-2019
Chan Ka Yu of S6A was selected one of the Ten Eastern District Outstanding Youths of the 2018-2019 Eastern District Outstanding Youth Award Scheme.

Exciting Achievements in English Speech Competition of Hong Kong Schools Speech Festival

Our students attained a remarkable result in the English Speech Competition of the 70th Hong Kong Schools Speech Festival, including six Champions and one 1st Runner-up :

A first ever Champion in Dramatic Scene –


S2A

CHUI TSZ KIU

SIN HAU HUEN NATALIE

 

WU VICTOR

KIM SUNG WON

 

LO CHI SHUEN SONIA

YUEN WING YAN, VANESSA

and
Champion in Dramatic Duologue – S1A  CHENG HIU LAM EMMA, CHEUNG WAI LAM
Champion in Dramatic Duologue – S2A  CHUI TSZ KIU, YUEN WING YAN, VANESSA
Champion in Dramatic Duologue – S2A  LO CHI SHUEN SONIA, SIN HAU HUEN NATALIE
Champion in Dramatic Duologue – S2A  KIM SUNG WON, WU VICTOR
Champion in Dramatic Duologue – S3A  LUM TSZ TUNG, AU CHEUK HEI
1st Runner-up in Dramatic Duologue – S2A  HO MAN HEI, YEUNG HO WAN

2018 Hong Kong Island Highly Commended Students Award
WONG HIU TUNG of S5A was being selected one of the Hong Kong Island Top 10 Highly Commended Students (Senior Secondary) in the 2018 Hong Kong Island Outstanding Students’ Selection.

Champion and 1st Runner-up (Secondary Schools) in “A Cultural Snapshot of Greater Bay Area” Video Competition
We have attained both the Champion and the 1st Runner-up (Secondary Schools) in “A Cultural Snapshot of Greater Bay Area” Video Competition jointly presented by the Centum Charitas Foundation and Hong Kong Culture Association, and co-organized by Maritime Silk Road Society and Centum Youth.

Champion in English Dramatic Duologue Competition of the Hong Kong Schools Speech Festival
CHENG HIU LAM EMMA and CHEUNG WAI LAM of S1A were crowned the Champion in the English Dramatic Duologue Competition of the Hong Kong Schools Speech Festival.

Achievements in Inter-School Cross Country Competition
Awards attained by the Cross Country Team in the Inter-School Cross Country Competition :
Boys
Grade A Overall - 1st Runner-up
S6B    IEONG TSZ TO – 2nd Runner-up

Girls
Grade A Overall - 1st Runner-up 
Overall – 3rd Runner-up
S4C  LEUNG YOKI HEI YAU – 1st Runner-up
S6A  MA TAN FUNG – 2nd Runner-up

Outstanding Performance by Archery Team of the Secondary Section
Archery Team of the Secondary Section achieved outstanding performance in the Hong Kong Island Region Archery Competition (President Cup) 2018 held on October 7 :
S2B  PU JUNMING – Champion (Scout, Individual) & 1st Runner-up (Group)
S4A  TSANG WAI HIM -- 1st Runner-up (Scout, Individual) & 1st Runner-up (Group)
S3A  NGAI SIU FUNG -- 1st Runner-up, Group
S4B  LO YUK YI JESSICA -- Champion, Girls Shooters 
S4B  LEE SEE LOK -- 1st Runner-up, Boys Shooters 
S4A  HUI TIN YAU -- 2nd Runner-up, Boys Shooters

Outstanding Performance in HKDSE 2018

We are delighted to announce the continuous improvement of HKDSE result in 2018, achieving an overall passing rate of 91.1%.  Subjects attaining 100% passing rate includes Chinese Literature, Economics, History, M2, Physics, Tourism and Hospitality Studies, Visual Arts, etc.;
over 90% includes Biology (91.7%), BAFS (90.9%), Chemistry (96.3%), Chinese Language (93.3%), Liberal Studies (96.7%), etc.,
over 80% includes English Language (85.6%), Chinese History (87.5%), Mathematics (83.3%), and Geography (85.7%).
Subjects attaining credit rates over 50% includes Physics (50%), M2 (57.1%), and Chemistry (51.9%), while over 30% includes Economics (38.9%), and Visual Arts (33.3%).

Second Class Prize in Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools (2017/18) organized by EDB
LAM MING CHUN in S3 and CHEU CHEUK YIU KASY in S6 have won the Second Class Prize in Junior Secondary Category and Senior Secondary Category respectively of the Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools organized by EDB in 2018.

Latin Dance Team (Secondary Section) Attaining Outstanding Achievements

Latin Dance Team (Secondary Section) attained a number of awards in the 14th Hong Kong School DanceSport Championship held on the 8th of March :

LAM WAI LOK RYAN (S3A) and LAI HOI TING (S3C) - Champions in Samba, Cha Cha Cha, Rumba, Pasodoble and Jive (Mixed-Secondary Schools Competition);

LAM KING FUNG (S4C) and LAI HOI TING (S3C) - Champions in Cha Cha Cha, Rumba, and Jive (Mixed-Championship);

LOU CHUN YUI (S6A) and SO CHING QIU KAYLA (S6A) - Champions in Samba, and Pasodoble (Mixed-Championship);

Our Latin Dance Team also won the Overall 1st Runner-up in the Competition (Mixed-Secondary Schools).

Champion in Inter-school Table Tennis Competition (Boys B Grade)

After crowning the Champion in the Inter-school Table Tennis Competition, Division Three (HK Island), Boys A Grade, our boys table tennis team also attained the Champion in Boys B Grade of the competition, wrapping up the Overall Champion of the HK Island undoubtedly, and shall promote to Division Two in the coming year.

Overall Champion and 1st Runner-up in Inter-School Athletics Competition
A number of awards were attained by students of the Secondary Section in the Inter-School Athletics Competition in particular the Overall Champion (Boys C Grade) and Overall 1st Runner up (Girls B Grade).

Girls 2nd Runner-up in Nike All Hong Kong Schools Jing Ying Basketball Tournament
Girls Basketball Team won the 2nd Runner-up in the Nike All Hong Kong Schools Jing Ying Basketball Tournament on February 4, 2018.

Champions of the Inter-School Basketball Competition 2017-2018, Division One (Hong Kong), Boys A Grade and Girls A Grade

Our Boys and Girls Basketball Teams (Secondary Section) won the championships of the Inter-School Basketball Competition 2017-2018 - Division One (Hong Kong), Boys A Grade and Girls A Grade respectively.

LI Ying Xin of S6B awarded Hong Kong Island Outstanding Student (Eastern District) 2017

We take great pleasure to congratulate LI Ying Xin of S6B receiving award in the Hong Kong Island Outstanding Students’ Selection (Eastern District) 2017.

Champion of Choral Speaking in Cantonese of the 69th Hong Kong Schools Speech Festival

Class S2B was crowned Champion in the Choral Speaking (Cantonese, S1 to S2, Mixed Voice) competition of the 69th Hong Kong Schools Speech Festival organized by the Hong Kong Schools Music and Speech Association.

Champion in the Chinese Culture Video Competition (Secondary Section) - “Belt and Road”

Students of the Secondary Section awarded Champion and the Best Creativity Award in the “2017 Chinese Culture Video Competition - Belt and Road Civilization” co-organized by the Centum Charitas Foundation and the China Academy of Culture Limited, earning appreciations from the panel of judges comprising expert on Chinese culture, media people, professor of journalism and communication, and micro film director for their filming techniques, presentation and creativity.

Video link : https://www.facebook.com/1310105795769914/videos/1451018995011926/

Champion of the Inter-School Table Tennis Competition 2017-2018, Division Three (Hong Kong) Boys A Grade

Our Boys Table-tennis Team (Secondary Section) won the championship of the Inter-School Table Tennis Competition 2017-2018 - Division Three (Hong Kong) Boys A Grade.

 

Promising Achievement in HKDSE 2017

The overall performance in HKDSE has kept improving, subjects achieving 100% passing rate includes Chinese Literature, History, Chinese History and Mathematics M2; over 90% includes Physics (93.3%), Tourism and Hospitality Studies (90.5%), Business, Accounting and Financial Studies (94.1%); 80% or over includes Chemistry (80%), Chinese Language (86.5%), Economics (84.2%), Liberal Studies (87.6%) and Geography (84.6%).  Subjects achieving credit rate includes Biology (33.3%), Economics (26.3%), History (50%) and Business, Accounting and Financial Studies (29.4%).

Subjects adopting English to attempt examination achieving credit rate includes Mathematics M2 (100%), Chemistry (33%), Mathematics (26.1%), Physics (25%) and Biology (30%).

A number of students obtained Level 5* in the examination, whilst two of them received Level 5* in three subjects, and the best performing student received three Level 5*, two Level 5 and two Level 4.

Awards in the 2nd Hong Kong Inter-school Jump Rope Championship

Awards attained by students of Secondary Section in the 2nd Hong Kong Inter-school Jump Rope Championship organized by Hong Kong Rope Skipping Association, China held on June 25, 2017.

Single
Rope Speed 30 seconds (HK Island, Junior Secondary Boys)
1B  LAI CHUN HEI                  Champion
1A   LIN TAK SUM                    1st Runner Up

Rope Speed 30 seconds (HK Island, Junior Secondary Girls)
1B   YEUNG CHING NAM JANICE                   1st Runner Up

Rope Speed 30 seconds (HK Island, Senior Secondary Boys)
6C  CHOW CHI HO                   Champion

Rope Speed 30 seconds (HK Island, Senior Secondary Girls)
5A  WONG YUK JING              Champion
5A  HA MING WAI                2nd Runner Up

Speed Step 30 seconds (HK Island, Junior Secondary Boys)
1B  LAI CHUN HEI                 Champion
1A   LIN TAK SUM                   1st Runner Up

Speed Step 30 seconds (HK Island, Junior Secondary Girls)
1B  YEUNG CHING NAM JANICE              Champion

Speed Step 30 seconds (HK Island, Senior Secondary Boys)
6C  CHOW CHI HO                  Champion

Speed Step 30 seconds (HK Island, Senior Secondary Girls)
5A   WONG YUK JING             Champion
5A  HA MING WAI                1st Runner Up

Double
Side Swing Speed 30 seconds (HK Island, Junior Secondary Boys)
1B  LAI CHUN HEI       1A  LIN TAK SUM                      Champion

Side Swing Speed 30 seconds (HK Island, Senior Secondary Boys)
6C  CHOW CHI HO        5B   LEUNG MAN TIK                                             Champion

Side Swing Speed 30 seconds (HK Island, Senior Secondary Girls)
5A  WONG YUK JING       1B  YEUNG CHING NAM JANICE                Champion
1A  CHEUNG WING YAN    5A  HA MING WAI                                          2nd Runner Up

Rope Speed Relay 2 x 30 seconds (HK Island, Junior Secondary Boys)
1B   LAI CHUN HEI       1A  LIN TAK SUM                                                   Champion

Rope Speed Relay 2 x 30 seconds (HK Island, Senior Secondary Girls)
5A  WONG YUK JING             1B  YEUNG CHING NAM JANICE              Champion
1A  CHEUNG WING YAN     5A   HA MING WAI                                      2nd Runner Up

Group
Rope Speed Relay 4 x 30 seconds (HK Island, Secondary Schools)
1B   LAI CHUN HEI           1B  YEUNG CHING NAM JANICE           Champion
1A  CHEUNG WING YAN     5A  WONG YUK JING

Rope Speed Mixed Relay 4 x 30 seconds (HK Island, Secondary Schools)
5A  WONG YUK JING        1B  YEUNG CHING NAM JANICE             Champion
6C  CHOW CHI HO             1B   LAI CHUN HEI

Single Dutch Speed 6 in 1 minute (HK Island, Secondary Schools)
1B  YEUNG CHING NAM JANICE         1B  TO PAK LING                            1st Runner Up
1A  CHEUNG WING YAN                         6C  CHOW CHI HO
 1B  WU SZE NGA                                1B    LAI CHUN HEI     
 
Single Dutch Speed 6 in 2 minutes (HK Island, Secondary Schools)
1B   LAI CHUN HEI                                      1B  WU SZE NGA               1st Runner Up
5A  WONG YUK JING                                1B  TO PAK LING 
1B  YEUNG CHING NAM JANICE                      6C  CHOW CHI HO
1A  CHEUNG WING YAN                          1A   LIN TAK SUM        

Second Class Prize in Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools (2016/17)

YU HOI WAN and ZHENG ZHENGTAI, both in S3 have won the Second Class Prize (Junior Secondary Category) in Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools (2016/17)

1st Runner Up in Inter-School Table Tennis Competition (Boys, A Grade)

Our Boys Table-tennis Team (Secondary Section) has been awarded the 1st Runner Up in the Inter-School Table Tennis Competition 2016-2017 - Division Three (Hong Kong) Boys, A Grade.

 

Improving Performance in HKDSE 2016


Subjects

Level 2 or above

Business, Accounting and Financial Studies

100%

History

100%

Mathematics Extended Part
(Algebra and Calculus)

100%

Physics

100%

English Language

91.9%

Chinese History

90.9%

Economics

89.5%

Tourism & Hospitality Studies

87.5%

Liberal Studies

84.8%

Chinese Language

82.8%

Subjects (Taken in English Version)

Level 2 or above

Physics

100%

Mathematics Extended Part
(Algebra and Calculus)

100%

Geography

100%

History

100%

Mathematics

91.3%

Subjects (Taken in English Version)

Level 4 or above

Mathematics Extended Part
(Algebra and Calculus)

50%

Biology

44.4%

Mathematics

34.8%

Geography

33.3%

History

33.3%

Chemistry

28.6%

Physics

20%

Subjects (Taken in Chinese Version)

Level 4 or above

Mathematics Extended Part
(Algebra and Calculus)

50%

Economics

36.8%

Physics

35.7%

Business, Accounting and Financial Studies

33.3%

Chinese Literature

33.3%

Our Secondary and Primary sections awarded Bronze Prize in Chinese Orchestra Contest
Our school participated in the Chinese Orchestra Contest in 2016 Hong Kong Youth Music Interflows organized by Music Office, Leisure and Cultural Services Department. Our Primary and Secondary sections have won the bronze prize in the Primary School Class on Nov 22, 2016 and the bronze prize in the Secondary School Class on Nov 23, 2016 respectively.

Remarkable results in Panasonic Inter-school Basketball Competition 2016


In late May, our Boys Basketball Team and Girls Basketball Team of Secondary Section have won the champion and 1st runners-up respectively in Panasonic Inter-school Basketball Competition 2016.
For the individual achievements, S6C LI Ho Chun has been awarded the Most Valuable Player Award; S6C CHIU Kin Fung Ray has been awarded the Boys Three-Point Leader Award; and S6C FONG Tsz Yan has been awarded the Girls Three-Point Leader Award and the Girls Scoring Leader Award.

 

Award in Fun Science Competition 2016

S3C O KA HONG has won the second prize of Fun Science Competition 2016, Reckon to the Jot, organized by the Hong Kong Science Museum.

 

We are the second runners-up of the 12th Hong Kong School DanceSport Championship

The Latin Dance team of our secondary section won the overall 2nd Runners-up of the 12th Hong Kong School DanceSport Championship organized by the Hong Kong DanceSport Association. We have been awarded 20 champions, the overall champion in Standard dance and Latin dance (Boys and Girls) and the overall 2nd Runners-up in the School DanceSport Championship. Details are set out as follows:


Item(s)

Award

Winner(s)

Standard dance and Latin dance (Boys and Girls)
Aged 14 or below, Secondary

Samba, Cha-cha-cha, Rumba, Paso doble, Jive, Waltz and Viennese Waltz

Winner

S1A LAM WAI LOK RYAN
S2C LAI HOI TING

Latin dance (Boys and Girls)
Aged 16 or below, Secondary

Samba, Cha-cha-cha, Rumba, Paso doble and  Jive

Winner

S3C LAM KING FUNG
S4C WONG MAN CHI GINA

Latin dance (Boys and Girls)
Aged 21 or below, Secondary

Samba, Cha-cha-cha, Rumba, Paso doble and  Jive

Winner

S3C LAM KING FUNG
S4C WONG MAN CHI GINA

Latin dance (Couples)
Aged 21 or below, Secondary

Samba, Cha-cha-cha and Jive

Winner

S2C LAI HOI TING
S4A SO CHING QIU

Standard dance (Boys and Girls) Aged 16 or below, Secondary

Waltz and Viennese Waltz

2nd Runners-up

S3C LAM KING FUNG
S4C WONG MAN CHI GINA

Standard dance (Boys and Girls) Aged 21 or below, Secondary

Waltz and Viennese Waltz

2nd Runners-up

S3C LAM KING FUNG
S4C WONG MAN CHI GINA

Latin dance (Boys and Girls)
Aged 21 or below, Secondary

Samba and Cha-cha-cha

2nd Runners-up

S3A CHEUNG CHUNG HO DAMON
S4A SO CHING QIU

Latin dance (Couples)
Aged 21 or below, Secondary

Rumba and Paso doble

2nd Runners-up

S2C LAI HOI TING
S4A SO CHING QIU

Latin dance (Couples)
Aged 21 or below, Secondary (Team Play)

Samba

2nd Runners-up

S4A CHEUNG HOI LAM
S4C LAM MAN LOK RANEE

 

 

We are the winner of Choral Speaking Mixed Voice, 67th Hong Kong Schools Speech Festival
Class S2A has won the winner of Choral Speaking Mixed voice, 67th Hong Kong Schools Speech Festival organized by the Hong Kong Schools Music and Speech Association. They interpreted the poem, Song of the Worms by Margaret Atwood, a Canadian poet.

We are the runners-up of Inter-School Table Tennis Competition 2015-2016 - Division Three (Hong Kong) Boys A Grade
The table tennis team of our secondary section won the runners-up of Inter-School Table Tennis Competition 2015-2016 - Division Three (Hong Kong) Boys A Grade. The table tennis team members include S6A TSO YIM MAN, S6B HO LIP MAN, S5A CHAN TSZ PING and S4C LEE HIN CHEONG.

First Class Prize in Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools
CHEU CHEUK YIU KASY of S3A attained the First Class Prize in the Mathematics Book Report Competition for Secondary Schools (2015/16) organized by the Education Bureau.

Achievements in Inter-School Swimming Competition 2015-16
We have won lots of medals in the Inter-School Swimming Competition 2015-16 organized by the Hong Kong Schools Sports Federation. The details are set out as follows:

100m Breaststroke – Boys A Grade

Winner

S6B CHIU CHUN HEI

200m Breaststroke – Boys A Grade

Winner

S6B CHIU CHUN HEI

4x50m Medley Relay –Girls A Grade

Winner

S6A CHEUNG HOI YAN

S6A LIU SUET YUK

 

 

S5C LEUNG LAI MAN

S5C MAK CHUI SHAN

 

 

S4A SO CHING QIU

 

50m Back Stroke – Girls A Grade

Runners-Up

S6A CHEUNG HOI YAN

Overall – Girls A Grade

2nd Runners-Up

S6A CHEUNG HOI YAN

S6A LIU SUET YUK

 

 

S5C LEUNG LAI MAN

S5C MAK CHUI SHAN

 

 

S4A SO CHING QIU

 

4x50m Medley Relay – Boys A Grade

4th

S6B CHENG ON YIP

S6B CHIU CHUN HEI

 

 

S5B YIU LOK HIM

S5C FONG HAO HONG SHERWIN

 

 

S5C MUI HON HIM

S4A YEUNG JONATHAN MAXIMILIAN

Overall – Boys A Grade

4th

S6B CHENG ON YIP

S6B CHIU CHUN HEI

 

 

S5B YIU LOK HIM

S5C FONG HAO HONG SHERWIN

 

 

S5C MUI HON HIM

S4A YEUNG JONATHAN MAXIMILIAN

50m Freestyle – Girls A Grade

4th

S6A LIU SUET YUK

100m Breast Stroke – Girls A Grade

4th

S5C LEUNG LAI MAN

Hon Wah awarded BOCHK Bauhinia Bowl’s “The Most Progressive Co-educational School”

The BOCHK Bauhinia Bowl Awards, organized by HKSSF (HK Island & Kowloon Secondary Schools Regional Committee), are to praise the member schools achieving the best all-round performance from all sporting events. We are the champions of both Inter-School Basketball Competition – Division One (Hong Kong) Boys and Division One (Hong Kong) Girls. Apart from our basketball team, we won the overall second runners-up of Inter-School Swimming Competition – Division One (Hong Kong) Girls, the runners-up of Inter-School Table Tennis Competition – Division Three (Hong Kong) Boys and also the overall second runners-up of Inter-School Athletics Competition. We have shown good performance in many fields of sports. Therefore, we are awarded the BOCHK Bauhinia Bowl’s “The Most Progressive Co-educational School”.

Remarkable results in the 67th Hong Kong Schools Music Festival

Awards

Winners

Grade Piano Solo – Grade 4, Runners-up

S2B WONG CHI WAH

Violin Solo – Grade 4, 2nd Runners-up

S2A IEONG TSZ TO

Erhu Solo – Intermediate, 2nd Runners-up

S2A NG HEI MAN

Erhu Solo – Advanced, 2nd Runners-up

S4C CHAN HOK WAI

Guitar Solo – Advanced, 2nd Runners-up

S5B LO KAI LUN

Grade Piano Solo – Grade 4, Excellence

S2B NG YI LOK RALPH

Di Solo – Secondary School –Intermediate, Excellence

S3B CHAN HO CHING

Di Solo – Secondary School – Advanced, Excellence

S2A CHEUNG CHUNG HO DAMON

Yangqin Solo – Junior, Excellence

S3B CHAN HO CHING

Piano Duet – Intermediate, Excellence

S3B SO CHING QIU
S3B CHAN YUK PAK PERRIN

Chinese Instrumental Ensemble –Secondary School, Excellence

S1A MOU CHEUK HEI
S1A MOU CHEUK HIM
S1B WONG HIU TUNG
S2A CHEUNG CHUNG HO DAMON
S2A HO KA WING
S2A CHAN HAU MAN
S2A IEONG TSZ TO
S2A YICK TING YIN HUGO
S2A SO HO MANG MARCUS
S2B YIP PUI YING
S3B CHAN HO CHING
S3B CHEUNG HOI LAM
S3C WONG MAN CHI GINA
S4A TSOI PO YIN
S4A CHAN TSZ PING

Grade Piano Solo – Grade 5, Merit

S3A YANG QINGFANG

Grade Piano Solo – Grade 6, Merit

S2A CHEU CHEUK YIU KASY

Grade Piano Solo – Grade 7, Merit

S2B CHU KWUN HANG AUSTIN

Yangqin Solo – Junior, Merit

S3C WONG MAN CHI GINA

Woodwind Ensemble – Secondary School – Junior (Flute A), Merit

S1A TSANG YI LIK
S1A TSOI YIK FEI JAY
S1B HO KA HEI

Woodwind Ensemble – Secondary School – Junior (Flute B), Merit

S1B LI TAK TIM HENRY
S1B HUI TIN YAU
S1B HWANG KA YEE

Woodwind Ensemble – Secondary School – Junior, Merit

S2A KOO PUI LAM
S2A CHAN HEI LAAM
S2A CHIU PARCO
S2A LO WAN YING JASMINE
S2B AU SZE WANG HUGO
S3A LEE HIN CHEONG
S3A LEUNG YIU KAI
S3A MAK SIN YI
S3A WONG YUK JING
S3B YUEN CHO MING
S3B LEUNG MAN TIK
S3B CHONG PIU TAT
S3B CHEN YANG YU
S3B CHAN YIN WING
S3B CHAN YUK PAK PERRIN
S3B CHENG MAN HEI
S3B KWAN CHUI MEI
S3C MOK CHUN PUI

 

We are the runners-up of Inter-School Table Tennis Competition - Division Three (Hong Kong) Boys

The table tennis team of our secondary section won the runners-up of Inter-School Table Tennis Competition - Division Three (Hong Kong) Boys. The table tennis team members include S4A CHAN TSZ PING, S3A LEE HIN CHEONG, S3A YUNG WING HONG ADRIAN and S2B CHENG HON LAM.

 

Remarkable results in the Inter-School Athletics Competition

We have won 5 Gold, 1 Silver, 7 Bronze and 4 Iron Medals in the Inter-School Athletics Competition 2014-15 organized by the The Hong Kong Schools Sports Federation. We have won the overall 2nd Runners-up in Division One (Boys) this year which is a remarkable result. Details are set out as follows:

Awards (Individual)

Winners

Discus – Division Two (Girls), Winner

S4B CHAN TSZ PING

100 metres – Division One (Boys), Winner

S5C NG WAI YIN

Long Jump – Division One (Boys), Winner

S5C NG WAI YIN

Shot Put – Division One (Boys), Winner

S5C WONG KWAN HO

400 metres – Division One (Boys), Winner

S6A HUNG HING LAAM

Javelin – Division One (Boys), Runners-up

S5C FONG TSZ YAN

800 metres – Division Two (Girls), 2nd Runners-up

S2A CHIU TSZ CHIT

High Jump – Division Three (Boys), 2nd Runners-up

S3C LAW KA YI

100 metres hurdles – Division One (Girls),
2nd Runners-up

S6A ZENG KEQING

Shot Put – Division Two (Boys), 4th

S2C WU ZIWEN

400 metres – Division Two (Girls), 4th

S3C LAW KA YI

Shot Put – Division One (Boys), 4th

S4B NGAI TING TSUNG

400 metres – Division One (Girls), 4th

S5C FONG TSZ YAN

 

Awards (Group)

Winners

4 × 400 metres relay – Division One (Boys),
2nd Runners-up

S5B CHIU CHUN HEI, S5C NG WAI YIN, S5C CHIU KIN FUNG RAY, S6A HUNG HING LAAM

Overall – Division One (Boys),
2nd Runners-up

S4B HO KWAN HO. S4B NGAI TING TSUNG, S4C LAU KAR YUE, S4C TSE CHUN SING, S5B CHAN WAI CHUNG FERGUS, S5B CHIU CHUN HEI, S5B LAM SIU YUE, S5B LAU CHUNG HIN, S5B TUNG WAI, S5C CHIU KIN FUNG RAY, S5C NG WAI YIN, S5C WONG KWAN HO, S6A HUNG HING LAAM, S6A LUI WAI HO

Remarkable results in Inter-school Basketball Competition

Our Boys Basketball Team and Girls Basketball Team of Secondary Section have won the 1st Runner-up of Boys A Grade and the Champion of Girls A Grade in the Inter-school Basketball Competition (Hong Kong District - Division 2) respectively on November 17, 2013.

 

Award in Youth Outdoor Archery Public Competition 2013-14
Wong Ka Lok of S3C has won the 1st Runner-up in the Youth Outdoor Archery Public Competition 2013-14 on November 17, 2013.

Hong Kong Island Outstanding Students Award 2013
Our student, HUI SZE YING of secondary six, has been selected and awarded the “Hong Kong Island Outstanding Students Award 2013” co-presented by the Hong Kong Island School Head Association, Four Districts (Central-Western, Wanchai, Eastern, Southern) School Head Association of Hong Kong Island, Four District Councils (Central-Western, Wanchai, Eastern, Southern) and Hong Kong Youth Association.

Achievements in Inter-School Swimming Competition 2013-14
We have won 3 Gold, 1 Silver, 3 Bronze, 1 Iron Medals in the Inter-School Swimming Competition 2013-14 organized by the The Hong Kong Schools Sports Federation, details are set out as follows :


Gold Medal

S4A  LIU SUET YUK  

Boys B Grade 200M Breast Stroke

Gold Medal

S4B  CHIU CHUN HEI

Boys C Grade 50M Free Style

Gold Medal

S2C  YEUNG JONATHAN MAXIMILIAN

Boys B Grade Medley Relay  

Silver Medal

S4B  CHENG ON YIP  CHIU CHUN HEI  
YIU LOK HIM
S4C  CHAN TSUN MING
S3A  MUI HON HIM
S3B  FONG HAO HONG SHERWIN

Girls B Grade 100M Free Style

Bronze Medal

S4A  LIU SUET YUK

Boys B Grade 50M Butterfly

Bronze Medal

S4B  CHIU CHUN HEI

Girls A Grade Medley Relay  

Bronze Medal

S5A  CHOW HOI CHING DOROTHY
S5C  TO TSZ KWAN MARGARET
S4A  CHEUNG HOI YAN  LIU SUET YUK  
S3C  LEUNG LAI MAN
S2B  CHEUNG HOI LAM

Girls A Grade 50M Back Stroke  

Iron Medal

S5A  CHOW HOI CHING DOROTHY

Girls A Grade Overall

Third Place

S5A  CHOW HOI CHING DOROTHY
S5C  TO TSZ KWAN MARGARET
S4A  CHEUNG HOI YAN  LIU SUET YUK
S3B  MAK CHUI SHAN
S3C  LEUNG LAI MAN
S2A  MA HOI TING
S2B  CHEUNG HOI LAM
S2C  WONG MAN CHI GINA

 

Primary Section Attaining the “11th Hong Kong Green School Award”
Our Primary Section has been presented the “11th Hong Kong Green School Award” in September 2013.  The theme of the event this year is “GO GREEN on Waste Management”, encouraging staff, students, and parents to treasure resources.  We earned the appreciation and recognition from the Environmental Campaign Committee in the active promotion of environmental awareness, waste management, and recycling in curriculum and activities.
This is another commendation given to our school in environmental protection after the “The 8th, and 9th  Green School Awards” (for Secondary Section), as well as the Silver Award (Education Sector) in the 2011 Hong Kong Awards for Environmental Excellence.  In future, we shall continue to integrate the concept of “Healthy Campus, Environmental Protection and Green Life” into learning and teaching, so as to practice, and lead a green life.
Outstanding Performance in HKDSE 2013

Overall passing rate (Level 2 or above) : 89%       
Overall credit rate (Level 4 or above) : 20.1%

50% credit rate: Chemistry, Physics
40% credit rate: History, Tourism and Hospitality

100% passing rate : Biology, Chemistry, Chinese History, Economics, History, Physics, Tourism, Visual Art

Over 90% passing rate : Liberal Studies (98.8%), BAFS (90.9%)
Over 80% passing rate : Mathematics (89.4%), Geography (83.9%), English (89.4%)

One of the students attempting 7 subjects including Mathematics Extension has attained excellent result - 5**, 5*, 5*, 5, 5, 4, 3.

 

Awards in a Travel Route Display Board Design Competition
In April 27, 2013, students taking Tourism and Hospitality have joined a travel route display board design competition organized by the Hong Kong Playground Association.  They set up a sample travel agency, designed a travel route for a 1-day local tour with “Innovative Tourism” as the theme, and then presented the route to the judges and audiences on the scene.  The design has won the 1st Runner-up of “The Most Popular Display Board Design Award” voted by the contestants and audiences, and a Merit Prize of “The Most Innovative Travel Route Design Award” selected by the judges of the travel sector.

Remarkable Achievements in “Primary and Secondary Schools Rope Skipping Competition 2013”
“The Primary and Secondary Schools Rope Skipping Competition 2013”organized by the Hong Kong Rope Skipping Association, China was held on April 7, 2013.  Over 250 contestants from 25 primary or secondary schools in Hong Kong have participated in the competition, and we have won 14 gold medals, 17 silver medals, 17 bronze medals, five 4th places, and two excellence awards in the separate events of the competition.
Achievements in the 65th Schools Music and Speech Festival

Awards

Winners

Violin Solo – Grade Six -- Merit  
Yangqin Solo – Advanced -- Excellence
Yangqin Solo – Junior -- 2nd Runner-up & Merit
Yangqin Solo – Junior -- Excellence   
Yangqin Solo – Junior -- Excellence  
Erhu Solo – Intermediate -- Merit
Di Solo – Secondary School – Junior -- Merit
Grade Piano Solo – Grade 3 -- Excellence
Grade Piano Solo – Grade 4 -- Merit
Grade Piano Solo – Grade 5 -- Champion & Honor
Grade Piano Solo – Grade 6 -- Excellence  
Grade Piano Solo – Grade 7 – Merit

S2B  CHAN HOK WAI
S5B  KONG CHEUK LAM
S1C  WONG MAN CHI GINA
S2A   LO KING IU  
S3A  WONG YUEN YI
S2B  CHAN HOK WAI  
S1B  CHAN HO CHING  
S4A  YU CARINA SI LOK  
S2B  WONG TAI TIN  
S1A  CHAN PAK YIU  
S2A  AU TAK YIN CRYSTAL  
S4B  CHEUNG YAN HEI  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Awards in “Hong Kong Flower Show 2013 - Jockey Club Student Drawing Competition”
Some students of the Secondary Section have taken part in the “Hong Kong Flower Show 2013 - Jockey Club Student Drawing Competition” on March 15, 2013.  The theme of this year's drawing competition is "Kaleidoscope of Spring".  TSANG SZE PUI and HUNG WAE FUNG of S3A have been awarded the Merit Certificates (Junior Section in Secondary School), while SARANUKULWONG SIRILAK of S4B has attained the Highly Commended Certificate (Senior Section in Secondary School).

Primary Section Winning the 2nd Runner-up in “Hong Kong Flower Show 2013 –School Garden Plot Competition”

Our Primary Section has joined the “Hong Kong Flower Show 2013 –School Garden Plot Competition” on March 15, 2013 and won the 2nd Runner-up in Class “Spring Garden”, by creating a garden plot in 2m x 3m with flowers, containers and accessories.

 

 

Secondary Section attaining the 1st Prize in “The Fun Science Competition 2013 – Drips Down a Vine”

FU WAN CHI and NG HON SZE of S5A have participated and attained the 1st Prize in the non-powered device group of “The Fun Science Competition 2013 – Drips Down a Vine” co-organized by The Society of Hong Kong Scholars, Hong Kong Association of the Heads of Secondary Schools, Hong Kong Association for Science and Mathematics, Hong Kong Federation of Education Workers, Hong Kong Science Museum, and sponsored by Tin Ka Ping Foundation.   

 

Champion of Girls Hong Kong Inter-school Basketball Competition 2012-13 
Our B Grade Girls School Basketball Team of Secondary Section has won the champion in the Hong Kong Inter-school Basketball Competition (Division 2 (HK Island) – Girls B Grade) organized by The Hong Kong Schools Sports Federation on February 4, 2013.

Awards in the Music Competition organized by the Music Office of the Leisure and Cultural Services Department

Our music groups have achieved outstanding performances in the The Hong Kong Youth Music Interflow 2012 organized by the Music Office of the Leisure and Cultural Services Department, details are as follows :-

Wind Orchestra (Secondary Section) --  Bronze Prize in Symphonic Bands Competition
(Junior – Secondary Schools)

Chinese Orchestra (Secondary & Primary Sections) -- Bronze Prize

Chinese Orchestra (Primary Section) -- Bronze Prize